Председатель Государственной налоговой администрации в Закарпатской области Василий Иванчо

Чат-интервью с главой Государственной налоговой администрации в Закарпатской области Василием Иванчо на тему: «Налоговый кодекс Украины: новации в администрировании налогов. Работа налоговых органов области в условиях действия Налогового кодекса ».

Якщо ви знайшли помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Ігоревич Павло

Я був у числі тих підприємців які стояли перед білим домом в Ужгороді і тоді ми казали що цей кодекс нас доб'є.

Ви ліпше за мене знаєте скільки людей позакривалися за останні місяця. І не одну нашу пропозицію не врахували.

Як нам дальше жити?

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Доброго дня. Дякую всім тим, хто поставив свої запитання. У такому форматі ми спілкуємося вперше, і ми раді, що його сприйняли ті, хто зараз слідкує за дискусією.

Відповідь на перше запитання.

Якщо трішки вдатися до історії питання, і повернутися до тієї дискусії, яка тривала під час прийняття нового Податкового кодексу, то всі знають, що норми Податкового кодексу, який вступ у дію на сьогоднішній день, не зачепили діяльності підприємців - фізичних осіб, в першу чергу, тих, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, оскільки цей розділ було виключено з кодексу. Єдина зміна, яка відбулася з прийняттям кодексу, це те, що юридичні особи не мають змоги з 1 квітня ставити собі до валових витрат придбання товарів та послуг від суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб (платниками єдиного податку).

Тобто указ Президента, який регулює спрощену систему оподаткування ще з 1998 року діє і сьогодні.

Увійти щоб відповісти
� едакція Мукачево.net � едакція Мукачево.net

Скільки закарпатців відмовилися від підприємницької діяльності після ухвалення нового Податкового кодексу?

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Відповідаючи на це запитання наведу деякі статистичні дані, а потім їх прокоментую.

На обліку в органах державної податкової служби в Закарпатській області на 1 червня 2011 року перебувало 89 487 суб'єктів господарювання, з них 19 963 - юридичні особи та 69 524 - фізичні особи-підприємці.

Станом на 1 січня 2011 року на обліку перебувало 70 208 фізичних осіб підприємців та 19 820 - юридичних осіб.

Новостворених з початку року (5 місяців) зареєстровано 535 юридичних осіб та 1626 фізичних осіб - підприємців.

Тобто у порівнянні з початком року кількість юридичних осіб зросла на 143, а кількість фізичних осіб зменшилася на 684.

Платників єдиного податку у січні 2011 року було 25 633, у травні - 24 538. Зменшилося на 1095, або 4 %.

Ще декілька статистичних цифр, на які я б хотів звернути увагу.

Із 70 тисяч приватних підприємців Закарпаття більше 19 тисяч одночасно є найманими працівниками, тобто ще десь отримують заробітну плату. Крім того, якщо вже наводити повну статистику, то сьогодні на 2,5 підприємця платника єдиного податку припадає лише один найманий працівник. Тобто у 25 тисяч підприємців є лише 10 тисяч найманих працівників, які належним чином оформили свої трудові відносини.

Зміна, яка набрала чинність з 1 квітня 2011 і про яку згадували у відповіді на перше запитання якраз і спонукала певну частину підприємців, які одночасно були і найманими працівниками, до припинення підприємницької діяльності.

Не секрет, що багато юридичних осіб користувалися послугами платників єдиного податку з метою оптимізації витрат.

Додатковим доказом цього є те, що протягом першого кварталу кількість підприємців була стабільною, а вже протягом квітня-травня вона зменшилася.

Увійти щоб відповісти
замучений бухгалтер

У меня сразу несколько вопросов.

Во-первых, подтверждаю, что сейчас очень мало проверок со стороны налоговой, хотя если уже приходят, то обязательно влепят штраф. Но что будет после того, как сверху скажут "фас"?

Во-вторых, кто мне обьяснит, для чего существует такой орган как налоговая полиция? Какие он исполняет функции, которые не исполняет та же налоговая, или милиция?

Кстати, и это во-третьих, Дастор именно этот орган бомбил. Как бы вы прокоментировали этот инцидент?

Буду очень признателен за четные ответы на все вопросы.

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Відповідь на перше Ваше запитання.

Кількість перевірок, які проводить податкова служба в області протягом цього року істотно зменшилася. В першому кварталі їх було проведено на 30% менше, ніж протягом першого кварталу 2010 року. У другому кварталі їх заплановано провести на 50% менше, ніж у другому кварталі 2010 року. Таку ж тенденцію буде мати і планування третього і четвертого кварталів.

На сьогоднішній день ми плануємо до перевірок лише тих суб'єктів господарювання, які згідно з нашими базами даних мають ризикові операції. Суб'єктів господарювання, які працюють в рамках закону і є сумлінними платниками податків, ми перевірятимемо не частіше, ніж раз в три роки.

Хотів би сказати, що на сьогоднішній день змінено підхід до перевірок, і жодних завдань до початку проведення перевірки щодо мінімальних донарахувань не існує. На цьому ми акцентуємо увагу в роботі своїх податкових інспекцій і контролюємо дотримання цієї вимоги.

Жодного плану щодо сум штрафних санкцій не існує.
Такий підхід декларується керівництвом центрального податкового органу і на майбутнє.

Тепер відповідь на друге Ваше запитання.
Податкова міліція є структурним підрозділом Державної податкової служби. Одне з основних завдань, яке покладається на податкову міліцію, це запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення. Тобто за своєю суттю податкова міліція доповнює роботу податкової інспекції, яка встановлює порушення, і в разі наявності достатніх підстав уже здійснює свою діяльність у рамках кримінально-процесуального законодавства. Підсумовуючи варто наголосити, що і фіксація правопорушення у сфері оподаткування, і подальше провадження відбувається в межах однієї установи. Відповідно це полегшує роботу податкової служби. І по суті робота податкової міліції жодним чином не переплітається з роботою органів міністерства внутрішніх справ.

Коментуючи ситуацію з торговим центром Дастор, хотів би сказати, що працівники податкової міліції ДПА у Закарпатській області на виконання постанови слідчого м. Києва провели обшук в офісному приміщенні за адресою м.Ужгород, вул. Собранецька 89 по кримінальній справі, порушеній за ознаками злочину передбаченого частиною 2 статті 205 ККУ за фактом створення фіктивних підприємств - суб'єктів господарювання в місті Києві, які мали взаєморозрахунки з суб'єктами господарювання в Закарпатській області. Також хотів би відмітити, що жодного перешкоджання у здійсненні господарської діяльності не було, торговий центр під час слідчих дій працював у звичайному режимі, і будь-яких неправомірних дій, які виходять за межі діючого законодавства з боку наших працівників допущено не було. Ті голосні заголовки в електронних ЗМІ не відповідали тому, що відбувалося насправді, і що навіть зафіксовано на відео.

Увійти щоб відповісти
Світлана

Що буде з спрощенцями? Кодекс прийняли а ми до сих пор не знаємо чи останеться ця система який має бути оборот

З повагою, підприємець Світлана

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

На сьогоднішній день через Кабінет Міністрів пройшов законопроект, який розглядається комітетом Верховної ради. Згідно з даним законопроектом платники єдиного податку - фізичні особи будуть розділені за трьома категоріями. По першій категорії зможуть працювати підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно ремісничу діяльність, роздрібний продаж товарів з торгових місць на ринках, або проводять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 розмірів мінімальної заробітної плати (на сьогодні це близько 140 тисяч гривень). Ставка податку для даної категорії встановлюється щороку сільськими, селищними та міськими радами у межах від 1 до 10 % розміру мінімальної заробітної плати, тобто станом на сьогодні від 9,4 грн. до 94 грн.
По другій категорії зможуть працювати фізичні особи, які здійснюють виробництво та продаж товарів, господарську діяльність з надання послуг платникам податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, надають послуги населенню, здійснюють діяльність у сфері ресторанного бізнесу та інше. Кількість найманих працівників у даній категорії не може перевищувати 10. Розмір доходу не має перевищувати 1000 розмірів мінімальної заробітної плати (941 тис. грн.) Ставка податку щороку встановлюватиметься тими ж радами залежно від виду господарської діяльності з розрахунку від 2 до 20 % розміру мінімальної заробітної плати (від 18,8 грн. до 188 грн.).
Третя категорія - це фізичні особи, які протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, відповідають сукупності таких критеріїв: кількість найманих працівників не перевищує 10, обсяг доходу не перевищує 2 тисячі розмірів мінімальної заробітної плати, тобто 1 882 000 грн. Ставка податку для третьої категорії складає 3 % від валового доходу у разі сплати ПДВ і 5 % від отриманого валового доходу у разі несплати ПДВ.

Згідно проекту може бути змінено і діяльність юридичних осіб - платників єдиного податку. Кількість працівників в них не може перевищувати 50, а розмір доходу не може перевищувати 5 тисяч розмірів мінімальної заробітної плати (4,5 млн. грн.) Ставка податку у даному випадку буде такою ж, як і для третьої категорії фізичних осіб - 3% і 5 % відповідно. А це удвічі менше, ніж сьогодні (6 % і 10 %)

Увійти щоб відповісти
Паша

Я торгую на ГІДі. товар беру у Черновцях або Хмельницькому. І мені на нього сертифікати не дають. Як мені робити у таких условіях?

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Перевірка сертифікатів відповідності товарів не відноситься до компетенції діяльності податкової служби. А що стосується документів на придбання товарів, то раджу у продаців їх вимагати.

Увійти щоб відповісти
Паша

Другий вопрос. Що я можу трєбувати від перевіряючого, як мені защититися від штрафа?

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Перед початком перевірки працівник податкової служби зобов'язаний пред'явити службове посвідчення, направлення на перевірку, в якому має бути зазначено назва суб'єкта господарювання, який підлягає перевірці, з яких питань проводиться перевірка, період перевірки, прізвище, ім'я та по-батькові ревізора, та копію наказу про проведення перевірки.

Щоб уникнути штрафів не порушуйте законодавство.

Увійти щоб відповісти
Платник податків

Доброго дня. У першу чергу хотів побажати вашому керівництву мудрості, бо з такими реформами ми далеко не заїдемо. Але я не про це хотів спитати. Скажіть будь-ласка а в яких умовах та за яких обставин податківці можуть робити виємку документів? і як часто чекати перевірок і куди надсилати скарги у разі чого?

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Дякуємо за побажання.

Виїмка оригіналів документів може здійснюватися виключно за рішенням суду за зверненням податкового органу, або в рамках кримінальної справи за постановою слідчого. Під час перевірки податківці мають право отримувати від платників копії документів, які засвідчуються підписом та печаткою платника податків.

Періодичність проведення перевірок залежить від ступеня ризику діяльності платника податків, який поділяється на високий, середній та незначний.

Про незначний ступінь ризику ми вже згадували вище. Середній - не частіше одного разу на два роки, і високий - не частіше одного разу на календарний рік.

Зі скаргами можна звертатися або в адміністративному порядку до ДПА області та України, або в судовому.

Увійти щоб відповісти
Ужгородец

Ваш шеф обещал нам налоговые каникулы. ну и?

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

Податкові канікули у вигляді нульової ставки податку на прибуток сьогодні діють для юридичних осіб, обсяг доходу яких за останні 3 роки складає не більше, ніж 3 млн.грн. в рік і зарплата кожного працівника яких удвічі перевищує мінімальну.

Також податкові канікули можуть діяти для платників єдиного податку юридичних осіб, які перейшли на загальну систему та новостворених СПД, які зареєстровані після 1 квітня.

Дана норма діятиме протягом 5 років - до 2016-го.

Увійти щоб відповісти
Знающий

Сомневаюсь что господин Иванчо прокоментирует ситуацию с Дастором, оправдание есть потому что налоговая полиция это не его ведомство. Но в ситуации с Дастором как раз четко видно абсурдность налоговой системы. Кто немного занят в бизнесе тот понимает с чем была связана проверка. Сегодня стало невыгодно покупать товары скажем продукты в маленьких производителей в единщиков, поскольку ты не можешь записать их в свои затраты. Вот и ничего не остается как прокручивать эти покупки через левые фирмы с ПДВ оформляя крупными партиями. Вот и все. У нас в стране как и раньше коррупцию провоцирует само же государство. Было бы интересно услышать мнение по этому поводу господина налоговика. Спасибо

Увійти щоб відповісти
Бізнесмен з Мукачева

Спочатку хочу вибачитися, якшо писатиму не зовсім грамотно. Моє запитання наступне. Щойно по радіо передавали що наші налоговики говоритимуть з французами про налогові канікули і систему єдиного налогу. У інтернеті я найшов що у Франції фірму можна зареєструвати за 3 часа а у нас десь 3 місяця. Чому так? Дуже важно мені почути відповідь. Дякую

Увійти щоб відповісти
Староста Дмитро Староста Дмитро

Доброго дня.

Питання 1. В світлі нового Податкового Кодексу, скільки має сплачувати спрощенець щомісяця?

Питання 2. Всі говорять про утиски спрощенців. Чому ніхто не говорить, що в них ціна може бути нижча на 20% від тих, хто на загальних, за рахунок ПДВ?

Питання 3. Я працюю в фірмі, яка за розміром відрахувань є значимим платником податків. І, чесно кажучи, нам тепер не вигідно брати нереалізаційну продукцію від спрощенців, оскільки ці витрати не можна включити в валові, наскільки я розумію.

Питання 4. Для чого було вводити суцільний реєстр ПН? По суті це щомісячна суцільна перевірка, враховуючи, що паралельно йдуть звіти по РРО.

Питання 5. Чи є можливість створити на сайті податкової порівняльну таблицю, в якій по пунктам буде порівняння спрощеної і загальної системи, і необхідні вимоги/звіти і т.п.

З повагою, Дмитро.

Увійти щоб відповісти
Іванчо Василь Іванчо Василь

На співзвучних запитаннях, на які вже було дано відповідь вище, зупинятися не будемо.

Щодо запровадження суцільної реєстрації податкових накладних, то хотів би сказати, що даний механізм дає можливість нам реагувати на сумнівні операції і негайно вживати відповідних заходів щодо руйнування схем. Це є позитивом, оскільки ми маємо можливість фактично у режимі реального часу боротися з несплатою податків. В минулому ми такі операції могли побачити лише під час проведення документальних перевірок, що у свою чергу впливало на ефективність нашої роботи.

Податкові накладні і реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) - це різні питання. Звіт по РРО відображає лише загальний обсяг готівкових операцій, а реєстр податкових накладних відображає усі операції у розрізі контрагентів.

Щодо порівняльної таблиці спрощеної та загальної системи оподаткування, то найближчим часом вона з'явиться на сайті. Дякуємо за пропозицію.

Час спілкування з читачами уже завершився і, на жаль, ми не встигли відповісти на усе у відведений час. Однак на решту запитання відповіді будуть дані та опубліковані на сайті до кінця сьогоднішнього дня.

Дякую за відверте спілкування, активність читачів. Бажаю усім стабільності у податковому законодавстві та процвітання Вашого бізнесу.

Увійти щоб відповісти
Микола

Я працював вчителем у школі, але життя змусило мене йти на базар. Там я зустрів багато таких як я кому треба годувати і вдягати дітей. Кожен зараз крутиться як може. Погано, що влада не чує людей. Цей кодекс треба змінювати. Якщо вже пан президент вирішив іти в Європу то треба і з налогами так робити. А там підприємцям допомагаю а не душать. Коли політики почують людей?

Увійти щоб відповісти
Анонім

Я єдинщик. Які пільги мені залишили? Чи є у податковій безкоштовна консультація для підприємців?

Увійти щоб відповісти
Сніжана

Звертаються до Вас з Іршави. Правда що кодекс забороняє торгувати в одному приміщенні двом і більше єдинщикам?

дякую

Увійти щоб відповісти
Маша

Якщо я уже вийшла «з тіні» (як підприємець)і офіційно показала найману працю, то мені уже заборонено бути на спрощеній системі оподаткування? Правильно я розумію?
Якщо так, то виходить, чесно показувати увесь об’єм доходів, платити всі податки, плюс оренду, зарплату, податки із зарплати -- ти просто вийдеш в мінусах. А як же жити?

Увійти щоб відповісти
Воробець Микола

Доброго дня. Скажіть будь ласка скільки конкретно закарпатських (і скільки їх було в Ужгороді) підприємців звернулось в цьому році із заявою про припинення підприємницької діяльності? І як це вплинуло на доходи краю?
дякую

Увійти щоб відповісти
Староста Дмитро Староста Дмитро

І ще така інформація для роздумів. Основна ідея – виведення бізнесу з тіні, аби всі платили пропорційно, правильно? Звісно можна робити градацію спрощенців за рівнем оборотів, але без РРО/ЕККА – це не можливо контролювати.

Вирішенням могла б бути додаткова умова провадження діяльності. Скажімо, вводити додаткові умови, у випадку, коли торгова проща перевищує скажімо 40 м2 (тут звісно треба розрахунок провести по ринковій вартості). Малий бізнес, який торгує по базарам – це би не торкнулося, а от тих салонів/магазинів/аптек та ін. це би стосувалося. Якщо вони можуть орендувати велику площу – значить, можуть сплачувати податки, чи притримуватись додаткових вимог.

Як Вам така пропозиція? Найменшу ланку бізнесу при цьому цей пункт взагалі б не стосувався. І вони б далі спокійно заробляли собі на життя, без зайвих мітингів і акцій протесту.

Увійти щоб відповісти
ГО� ВАТ НАТАЛІЯ іВАНІВНА

Доброго дня!
Від 26-го липня зареєструвалась в центрі зайнятості м.Мукачево як безробітна. До сьогодні, 19-те жовтня, в мене не було виплат. (були тільки 40 грн в серпні) Звільнена з роботи за угодою сторін. Буть ласка, що порекомендуєте? Чикаю на відповідь саме від Вас, з надією на корисну пораду, так як чикати пояснень і виплат від Мукачівського районного ЦЗ вже більше не стану.
Маю намір звертатись до засобів масової інформації та зах. допомоги.
Хочу ще додати, що в нас так майже всі безробітні зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні,не отримують виплат за декілька попередніїх місяців.


Порадьте як можна вирішити мою проблему, адже гроші вже мені потрібні. мОЖЕ ЙТИ ПРАЦЮВАТИ ТАЄМНО ВІД ЦЕНТРУ ЗАЙНЯТОСТІ, МОЖЕ ЙТИ ГРАБИТИ І ТОДІ БУДУ МАТИ ГРОШІ ЗА ЩО ПРОЖИВАТИ? МОЖЕ ДИТИ ЯК ТЕПЕРІШНІ МУКАЧІВСЬКІ ЦИГАНІ?
Дякую наперед.

Наталья
м.Мукачево,
Закарпатська обл.
районний центр зайнятості.

Увійти щоб відповісти